Skip links

Актуалните тенденции в стандартизацията, касаещи МСП, бяха обсъдени по време на среща между ИАНМСП и Български институт за стандартизация /БИС/

Изпълнителният директор на ИАНМСП проведе среща с ръководството и експерти на Български институт за стандартизация /БИС/, на която обсъдиха теми свързани с възможностите за подкрепа на българския бизнес.

На срещата присъстваха г-жа Ирен Дабижиева, изпълнителен директор, г-н Ивелин Буров, председател на УС и експерти, като по време на разговора бяха засегнати възможностите за различни инициативи целящи повече осведоменост на малките и средните предприятия за актуалните стандарти и тенденции, особено свързаните такива с интернационализацията на компаниите.

Представителите на двете институции се обединиха около мнението, колко важни са различните стандарти за експорта на стоки и услуги, като предоставят възможност родните компании да навлизат на международните пазари.

Основни ползи са повишаване на конкурентоспособността на предприятията, по-специално, улесняване свободното движение на стоки и услуги, оперативната съвместимост на мрежите, функционирането на средствата за комуникация, технологичното развитие и иновациите.

Като основен механизъм на вътрешния пазар на ЕС, стандартизацията предлага важни предимства, изразяващи се в подобряване на пригодността на продуктите, процесите и услугите за предвиденото им предназначение, отстраняване на пречките в търговията и улесняване на техническото сътрудничество.

По този начин се постига по-добра ефективност и се удовлетворяват в по-голяма степен очакванията на потребителите и клиентите.

На срещата бе дискутирано бъдещо сътрудничество, като ИАНМСП ще направи постъпления и да стане член на БИС, което ще позволи освен участието на Агенцията в различни съвети и комитети към БИС, също и получаване на своевременна и актуална информация в сферата на стандартизацията, която ще бъде разпространявана сред МСП.

Сподели пост:

Актуалните тенденции в стандартизацията, касаещи МСП, бяха обсъдени по време на среща между ИАНМСП и Български институт за стандартизация /БИС/

Table of Contents

Alert for corruption and conflict of interest