Skip links

24.03.2014 в. 24 часа: Български производители договарят “швейцарско завършване“

Те се срещнаха в Берн и Цюрих с представители на най-конкурентоспособната икономика за партньорства и инвестиции. Голям интерес към швейцарския модел на дуално обучение по време на посещението, организирано от посолството ни |

Петък, 21 март, 10 часа, Цюрих. В бизнес център на летището са представители на 15 български и 17 швейцарски фирми, работещи в секторите на машиностроенето, електротехниката, електрониката и приборостроенето. След приветствие от българския посланик в Швейцария Меглена Плугчиева започва кооперационна борса – двустранни разговори между предприемачите от двете държави.
Гаранция, че резултати ще има, е сериозната подготовка на проекта от страна на посолството ни в Берн и на Агенцията за малки и средни предприятия към МИЕ, които са инициатори и организатори на събитието. Целта е български фирми да се срещнат на място с швейцарски за договаряне на партньорства и инвестиции. Предварително са проучени интересите на българските фирми, техните възможности са предложени на швейцарците и така се е стигнало
В Synthes демонстрираха инструменти, импланти и биоматериали за хирургична фиксация, корекция и регенерация на части от човешкия скелет. до конкретни швейцарски партньори, които да участват в борсата, за да не се губи времето на бизнеса в теория или бизнестуризъм „Това отваря възможност на българските фирми да станат поддоставчици, да влязат в партньорства, в джоинтвенчъри и изобщо – различни възможности за експанзия на нашите фирми и за привличане на швейцарски фирми в България“, подчертава посланик Меглена Плугчиева. На борсата пред швейцарците бяха представени и българският машиностроителен сектор и благоприятните възможности, които предоставя правенето на бизнес в България.
След кооперационната борса, разбира се, за конкретни резултати трябва време, но представители на нашия бизнес имат очаквания за такива резултати след разговорите и отворените нови възможности.
И двете страни имат изгода от това събитие, казва Томас Дала Векиа, бизнесмен, който е съдействал изключително много за посещението и борсата. Той е представител на швейцарската фирма OBAL. За нас, швейцарците, ползата е, че може да открием нови партньори, а за българските компании ползата е и в това да развият производството си така, че да го адаптират към западните стандарти, казва Дала Векиа.
Да правиш бизнес с фирми от силната швейцарска икономика, която залага изключително много на качеството, иновациите, развойната дейност и високите технологии, е, разбира се, трудна задача. Швейцария е номер 1 в класацията за 2013/2014 г. на Световния икономически форум за конкурентоспособност на икономиките на 148 държави. Там България е на 57-а позиция. Все пак много от българските компании в машиностроителния сектор имат опит с добри партньорства със западни производители. А швейцарската икономика е силно експортно ориентирана. Ако говорим за трудовия пазар в Швейцария обаче, там допълнителна трудност възникна след референдума. проведен преди месец и половина, с който се реши да бъде ограничена имиграцията чрез въвеждане за всички чужденци на система от квоти.
По време на бизнес посещението българските мениджъри имаха възможност на живо да видят и чуят какви точно са интересите на швейцарските компании в машиностроителния сектор и какви с изискванията им към стандартите на производство при евентуално партньорство.
Българските участници в посещението и борсата бяха фирмите „Амет“, „Хранинвест“, „БСМ“, „ЗММ Холдинг“, „Искра силатроник“, „Метал ин“, „Накмаш 97″, „Пасат България JSC“, „Петров ПМ“, „ПС Електрик“, „Райе“, „Ромтех -ЗЕС“, „Вакуум Ел Систем“, „Ванико“, „VSK Кентавър“ и други, отговарящи на критеритте за селекция по този европейски финансиран проект. Предприемачите посетиха 6 предприятия от малки до доста големи
– от Strausak, малка семейна компания, производител на зъбни режещи машини, шлайфмашини (техните машини правят части за швейцарските часовници) до гиганта ABB High Voltage, който произвежда продукти и компоненти за пренос и разпределение на електричество; през Bystronic Laser, предприятие за металорежещи и металообработващи машини (440 млн. евро годишни приходи, 1536 служители в цял свят), Synthes (собственост на Jonson&Johnson), производител на високотехнологична медицинска техника, Christen, което прави широка гама зъбчати колела,
Reishauer, фирма за високотехнологични машини за зъбни колела.
Вечеря за българската делегация даде ТЕХГМР SA, международна търговска компания, специализирана в продажби и сервиз на металорежещи машини с ЦПУ; стругове и обработващи центри, която има собствени технологични и сервизни центрове в осем страни в Югоизточна Европа, включително и България. Българските мениджъри бяха също и на представяне на Икономическо обединение – „Летище Цюрих“, неформално обединение на около 150 фирми от различни сектори и браншове в региона на летището.
Представителите на бизнеса посетиха и специализирана изложба за строителна техника в Берн.
Посланик Меглена Плугчиева ЛИЧНО съпровождаше машиностроителните мениджъри в предприятията, което придаваше допълнителна тежест на българската бизнес група в очите на швейцарците.
А в очите на българите? Изключително приятно изненадани, всички споделяха, че досега не са виждали бизнес посещение, организирано толкова добре от гледна точка на преследван на конкретни резултати и с личното присъствие и участие на посланика. Това е начинът да се свърши наистина работа, каза един от предприемачите.
В условия на все още криза е много важно всички ние, които сме навън като посолства, да направим необходимото и да подпомогнем нашия бизнес по отношение на контакти – както за партньорства, така и за търговия и за привличане на инвеститори към България, казва посланик Меглена Плугчиева. „Добре е, че медиите не само дават гласност на такива изяви, но и контролират какво правим като посолства за страната и в частност за българския бизнес“.
Като част от концепцията за подпомагане на бизнеса и привличане на инвеститори посолството работи от година и половина по тази тема. Стартът е с общ бизнес форум в Цюрих за представяне на рамкови условия и законодателство у нас и на възможности и предимства за швейцарските инвеститори в България. През декември 2013 г. посолството прави първия фокусиран форум за сектор машиностроене, там където и ние имаме какво много да предложим. Участват швейцарската камара по машиностроене съвместно с Българо-швейцарската търговска камара. Следващата стъпка е посещението, което завърши в петък, 21 март. Докато разглеждаха предприятията и обучителните им центрове, българите проявиха огромен интерес към швейцарската дуална система за професионално обучение. Причината е проста – всички се оплакват от недостиг, дори глад за добре обучени среднотехнически кадри у нас. Заради големия интерес посланик Меглена Плугчиева показа на предприемачите специална презентация за швейцарския опит в тази система.
Дуалната система за професионално обучение е силен инструмент, който дава възможност на швейцарската икономика да си осигури средния ешелон, което означава средно техническо професионално образование и така се гарантират кадрите за бизнеса, конкурентоспособността на икономиката, а в държавен план това е най-добрият инструмент за борба с младежката безработица, казва посланик Плугчиева. „Ние имаме сериозна нужда от прилагане на този модел, който всъщност е познат у нас от близкото минало и сега имаме нужда да го възстановим. Радвам се, че успяхме да се преборим от страна на посолството за стартиране на голям българо-швейцарски проект за прилагане на този модел. Пилотният проект ще стартира най-вероятно през есента и ще включва и сектор машиностроене“, казва Меглена Плугчиева.

Сподели пост:

24.03.2014 в. 24 часа: Български производители договарят “швейцарско завършване“

Table of Contents

Alert for corruption and conflict of interest